Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Waga noworodka. Fakty i mity o wymiarach dziecka w pierwszych dniach życia

"Duży" nie zawsze znaczy "zdrowszy"

Co waga noworodka i jego wzrost mówią o stanie zdrowia dziecka i jego mamy? Czy duża masa ciała dziecka w chwili narodzin to znak, że jest zdrowe, czy wręcz przeciwnie? Czy spadek masy ciała w pierwszych dobach jest powodem do niepokoju?

Teorii na temat tego, ile powinien ważyć zdrowy noworodek, jest bez liku. Ze wszystkimi można zapoznać się też w Internecie. I nie wszystkie są prawdziwe

Fot. Fotolia

Teorii na temat tego, ile powinien ważyć zdrowy noworodek, jest bez liku. Ze wszystkimi można zapoznać się też w Internecie. I nie wszystkie są prawdziwe

Wymiary noworodka – jego waga (a raczej masa ciała) i wzrost to jedne z najważniejszych tematów, jakie zaprzątają myśli młodych rodziców. Oczywiście, jeśli dziecko rodzi się zdrowe i nie ma żadnych komplikacji. Teorii na temat tego, ile powinien ważyć zdrowy noworodek, jest bez liku. Ze wszystkimi można zapoznać się też w Internecie. I nie wszystkie są prawdziwe – warto o tym pamiętać.

 

Zdrowy noworodek powinien ważyć blisko 3,5 kg

Mit.. Norma wagi noworodków jest szeroka. Mieszczą się w niej i maluszki, które urodziły się z wagą 2600 g i dzieci o ponad kilogram cięższe. Długość ciała, którą uznaje się za prawidłową dla noworodków urodzonych o czasie to 46–55 cm. Niska masa urodzeniowa dziecka urodzonego w terminie to mniej niż 2500 gram. I dopiero wtedy są powody do niepokoju, choć zdarzają się noworodki urodzone z tą wagą, zupełnie zdrowe.

 

Drobni rodzice mają zwykle drobne dzieci

Fakt. Geny mają znaczenie. Jeśli ojciec jest wysoki, prawdopodobieństwo, że dziecko też będzie wysokie, jest bardzo duże. Z kolei skłonność do nadwagi dzieci dziedziczą po matce.

 

Maluchy z bardzo niską wagą już zawsze będą małe

Mit. Jeśli dziecko ma zapewnione dobre warunki rozwoju a niska masa urodzeniowa (poniżej 2,5 kg) nie rzutuje na ogólny stan zdrowia (wady rozwojowe etc.), dziecko ma bardzo duże szanse „dogonić” rówieśników i w przyszłości zdrowo się rozwijać.

 

Spadek masy ciała w pierwszych dniach życia to zły znak

Mit. To zjawisko zupełnie normalne. Donoszonym dzieciom w pierwszych dniach życia może ubyć do 10 proc. masy urodzeniowej. Spadek wagi urodzeniowej ma charakter fizjologiczny i jest spowodowany wydaleniem smółki, utratą płynów przez skórę i płuca. Prawidłowość jest taka, że cięższe noworodki tracą w pierwszych dniach więcej masy ciała. Zdrowe dziecko „odrabia” straty w ciągu dziesięciu dni, maksymalnie dwóch tygodni. Po osiągnięciu wagi urodzeniowej dziecko w pierwszych trzech miesiącach powinno przybierać na wadze o ok. 250 g tygodniowo, a od czwartego miesiąca do końca szóstego miesiąca o 150–200 g co miesiąc.

 

Noworodka powinno się ważyć przed karmieniem i tuż po nim

Mit. Młodzi rodzice chcą dla dziecka jak najlepiej, i jeśli słyszą, że waga noworodka jest wskaźnikiem prawidłowości jego rozwoju, chcą ważyć dziecko raz lub nawet kilka razy dziennie. Niektórzy – kilkanaście! To zupełnie niepotrzebne. Jeśli dziecko ma dobry apetyt i prawidłowo się rozwija (czyli śpi, moczy i brudzi pieluchy) – w zupełności wystarczy ważenie w gabinecie lekarskim lub u pielęgniarki. Pierwszą wizytę warto odbyć w trzecim tygodniu życia dziecka (wizyta kontrolna po szpitalu), kolejna to już wizyta połączona z pierwszym szczepieniem (między 6. a 8. tygodniem życia). Lekarz (pielęgniarka) zważy i zmierzy dziecko.

Gdy dziecko mało je, przesypia karmienie, zasypia kiedy przystawiasz je do piersi, nie nauczyło się dobrze ssać lub dużo ulewa, lekarz może zlecić częstsze ważenie. Ale i wtedy wystarczy to robić raz w tygodniu. Nie trzeba do tego kupować wagi – dziecko można zważyć w przychodni.

 

Ciężki noworodek to sygnał alarmowy dla mamy

Fakt. Gdy waga noworodka przekracza 4 kg, może wskazywać na cukrzycę u mamy. Duże i ciężkie noworodki rodzą przede wszystkim kobiety z cukrzycą – również z cukrzycą ciążową. Nawet jeśli podczas badania poziomu glukozy w ciąży wynik wyszedł prawidłowy, po porodzie dużego dziecka warto ponowić badania pod kątem cukrzycy. Również dlatego, że tą chorobą może być zagrożone dziecko.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: waga, rozwój noworodka, rozwój niemowlaka, noworodek

Polecamy

W PRL, pierwszego dnia przedszkolanka odrywała dzieciaka od nogi mamy i zamykała jej drzwi przed nosem.

Reżim przedszkolny pokonany

Pierwszego września 1977 roku mama doprowadziła mnie do sali maluchów (ze względu na moje 5 lat miałam wskoczyć do starszej grupy z pominięciem misiów), gdzie nauczycielki oderwały mnie od jej nogi i zamknęły mamie drzwi przed nosem.

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj