Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Załatwianie spraw prywatnych w czasie pracy można odpracować po godzinach

Gdy trzeba pójść do lekarza lub załatwić sprawę w urzędzie

Czy pracownik może odpracować czas nieobecności związanej z krótkim zwolnieniem w pracy w celu załatwienia sprawy prywatnej po godzinach normalnej pracy?

Gdy musimy coś załatwić w czasie pracy, po uzgodnieniu z pracodawcą możemy odpracować obowiązki po godzinach.

Fot. Fotolia.pl

Gdy musimy coś załatwić w czasie pracy, po uzgodnieniu z pracodawcą możemy odpracować obowiązki po godzinach.

W aktualnym stanie prawnym pracownik może odpracować tzw. "wyjścia prywatne" po normalnych godzinach pracy i jest to możliwe również po wypracowaniu pełnej normy dobowej lub przedłużonego wymiaru dobowego.

Przepisami, które regulują zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy są przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996r. ( Dz.U. Nr 60, poz. 281 z późn.zm. ). Jednakże przepisy te nie określają kwestii krótkotrwałych zwolnień od pracy dla celów prywatnych pracownika. Ich udzielanie ma więc charakter uznaniowy i zależy wyłącznie od woli pracodawcy.

Do chwili obecnej, gdy odpracowanie miało miejsce w innym dniu niż zwolnienie od pracy i naruszało normę dobową lub przedłużony wymiar dobowy, było traktowane jak praca nadliczbowa. Jednakże od dnia 23 sierpnia 2013 r. kwestia ta doczekała się uregulowania i nie stanowi już pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek w celu załatwienia spraw osobistych. Tak stanowi art. 151 § 2 ¹ kodeksu pracy.

Pamiętać należy jednak, iż w dalszym ciągu odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • joani | 07-02-2015 23:13:18

    Często bywa tak, że jeśli chcemy coś załatwić w urzędzie, są to godziny, w których i my pracujemy. Takie "przepustki" są na pewno potrzebne i wiadomo, że trzeba liczyć się z tym, że trzeba wyjście odrobić. Mój mąż ma taką możliwość i jak nam coś jest potrzebne, on idzie. Ja niestety mam taki rodzaj pracy, że nie mogę sobie pozwolić na wyjścia, jedynie mogę wziąć dzień wolny ale czasem potrzeba ...
  • Doris85 | 07-04-2015 20:07:05

    Ja również nie mam takiej możliwości. Pracuję 50 km od mojego miejsca zamieszkania, więc jeśli mam jakaś sprawę do załatwienia - muszę brać cały dzień wolny.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: kodeks pracy

Polecamy

Naturalne karmienie to sztuka, którą opanować musi i mama, i osesek.

Karmienie piersią. Problemy i mity

Karmienie na żądanie oseska wydaje się proste i naturalne, ale wymaga od matki sporo samozaparcia i dużo cierpliwości. Żeby się nie zniechęcić do karmienia piersią, warto skorzystać z porady doradcy laktacyjnego.

czytaj

Kolorowa, szeleszcząca, inspirująca - zabawka idealna

Zabawki dla niemowlaka. Jak wybrać, na co zwracać uwagę?

Noworodek i osesek jeszcze się nie bawią, choć zabawki mogą oczywiście mieć. Między trzecim a szóstym miesiącem sprawdzają się zabawki, w które dziecko może uderzać i stukać. Potem, gdy dziecko zaczyna siadać, lubi przekładać różne...

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj