Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Grzywna za zaniedbanie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia lub wyrejestrowania z niego

Do lekarza z PESEL-em i dowodem tożsamości

Od 1 stycznia 2013 roku w przychodniach i szpitalach rusza system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Uwaga! Nowe przepisy wprowadzają karę grzywny za zaniedbanie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia (lub wyrejestrowania z niego)! Według szacunków Ministerstwa Zdrowia aż 1,3 mln dzieci nie widnieje obecnie w systemie ewidencji ubezpieczonych, tylko z tego powodu że rodzice nie dopilnowali obowiązku zgłoszenia ich do ubezpieczenia. To zaś powoduje komplikacje w rozliczeniach między placówkami zdrowotnymi a NFZ.

Od 1 stycznia 2013 roku w rejestracji – zarówno w przychodni jak i w szpitalu – powinien pacjentowi wystarczyć numer PESEL oraz dokument tożsamości.

Fot. BE&W

Od 1 stycznia 2013 roku w rejestracji – zarówno w przychodni jak i w szpitalu – powinien pacjentowi wystarczyć numer PESEL oraz dokument tożsamości.

 

Ważne, gdy zmieniasz pracę

 

Najczęstsze błędy i pomyłki związane są ze zgłaszaniem do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, a także – z dopełnieniem obowiązku wyrejestrowania ich z ubezpieczenia. Warto pamiętać, że po 1 stycznia 2013 roku osoby ubezpieczające np. swojego współmałżonka, dzieci czy innych członków rodziny, będą mieć więcej obowiązków niż do tej pory. Po pierwsze, zmieniając pracę za każdym razem będą musieli pamiętać o zgłoszeniu na nowo członków rodziny do ubezpieczenia. Wystarczy powiadomić pracodawcę, że zgłaszamy do ubezpieczenia żonę/męża, dziecko/dzieci lub np. rodziców (jeśli nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, co zdarza się stosunkowo rzadko).

Po drugie, rodzice nowonarodzonych dzieci będą mieć tydzień (siedem dni) na zgłoszenie ich do ubezpieczenia zdrowotnego. Co prawda maluch do skończenia 3. Miesiąca życia i tak korzystać będzie z opieki lekarskiej dzięki PESEL-owi rodziców (na PESEL dla dziecka czekać trzeba ok. 2 miesięcy), ale zgłoszony być musi.
Uwaga! Nowe przepisy wprowadzają karę grzywny za zaniedbanie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia (lub wyrejestrowania z niego)! Według szacunków Ministerstwa Zdrowia aż 1,3 mln dzieci nie widnieje obecnie w systemie ewidencji ubezpieczonych, tylko z tego powodu że rodzice nie dopilnowali obowiązku zgłoszenia ich do ubezpieczenia. To zaś powoduje komplikacje w rozliczeniach między placówkami zdrowotnymi a NFZ.

Jest jeszcze jedna istotna – z punktu widzenia rodziców dzieci – zmiana. Do ubezpieczenia zdrowotnego swoje wnuki mogą zgłosić dziadkowie (a raczej – babcia albo dziadek), ale tylko pod warunkiem, że żadne z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, ani w żadnym kraju UE. Jeśli np. jedno z rodziców pracuje w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, i tam podlega ubezpieczeniu, musi zgłosić swoje dzieci (a także współmałżonka) do tego ubezpieczenia – również wtedy, gdy dzieci mieszkają w Polsce.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Maluch powinien kosztować wszystkiego, co jedzą domownicy, zwłaszcza od momentu, kiedy pojawią się u niego pierwsze zęby.

Domowe obiadki czy słoiczki

Co jest lepsze dla zdrowia i rozwoju dziecka - słoiczki czy gotowane w domu papki?

czytaj

Dr n.med. Paweł Grzesiowski

Czy obrzęk i zaczerwienienie po szczepieniu to powód do niepokoju?

Zaszczepiłam się przeciw grypie. W miejscu szczepienia mam czerwony obrzęk w kształcie koła i lekkie zgrubienie i lekko boli mnie ręka. Nie wiem czy to tak ma być, czy coś się dzieje i mam się z tym zgłosić do lekarza? - pyta użytkowniczka.  

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj